Hava Durumu 

Ünye’de tipik Karadeniz iklimi yaşanmaktadır. Yaz aylarında çok sıcak olmayıp, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Tabii ki hava, yaz aylarında aşırı sıcak olmamakla birlikte deniz kıyısında olması hasebiyle nem faktörünün etkisiyle bazı günlerde bunaltıcı ve terletici olabilmektedir. Kışın ise yükseklere çıkılmadığı müddetçe yani şehir merkezinde deniz etkisiyle soğuk günler yaşanmıyor. İç kısımlara girdikçe ve rakım yüklediğinde ise daha fazla yağış ve daha düşük sıcaklıklara rastlanmakta.

Genel anlamda yaşamak için oldukça uygun ve ılıman bir özelliğe sahip olan ilçemiz her mevsim yağış almaktadır. En çok sonbahar döneminde karşılaştığımız yağışların miktarı, yıllık ortalama 200-250 marasındadır.

Karadeniz iklimi dolayısıyla meydana gelen doğal bitki örtüsüne sahip olan ilçemizin bitki örtüsü, meşe, gürgen ve kestane cinslerinden yapraklarını döken ağaç toplulukları; deniz kıyısından itibaren yüksek kısımlara doğru uzanan ormanlardan oluşmaktadır. İlçemizin arazisinin büyük bir kısmı ise fındık bahçeleri ile kaplı haldedir. Neredeyse şehrin hangi notasında olursanız olun ağaçlarla karşılaşmanız mümkün; Ünye için ; “Yeşil ile mavinin buluştuğu yer.” diye boşuna denilmez.