ÜNYE YUNUS EMRE TRIATLONU

 

Ünye Yunus Emre Triatlonu, Geçmişten Günümüze Derin Bir Tarihin Yaşandığı, Karadenizin Sahildeki Tek Tarihi Kentler Birliği Üyesi Olan, Pontuslar, Danişmentler ve Osmanlılara Ev Sahipliği Yapmış , Karadenizin Kaderinin Yazıldığı Bir Kenttir.  Karadeniz’in Tatil Beldesi olarak bilinen ve plajları ile ünlü, Ünye’de Karadenizde bir ilk olacak olan , Triatlon Sporu Etkinliği Yapılacaktır. Etkinlik Parkuru Ünye Belediyesinin 2014 Yılında Ödül Alan Kültür Yolu Projesinin Birçok Noktasından Geçmektedir. Karadenizin İlk Triatlon Etkinliği Olacak Olan Bu Etkinlikte Yerinizi Alarak, Sizde tarihe adınızı yazdırın.

Ünye’de Karadenizde bir ilk olacak olan , Triatlon Sporu Etkinliği Yapılacaktır.
yerine karadenizin ilk Triatlonu düzenlenecektir. Triatlon sırasıyla yüzme bisiklet ve koşu branşlarının aralıksız olarak icra edildiği dayanıklılık sporudur. Organizasyon Olimpik Triatlon (bireysel ), Olimpik Triatlon (Takım) , Sprint Triatlon (bireysel )  olmak üzere 3 farklı messafede icra edilecektir. Ünye belediyesi tarafndan organize edlien yarışmada Sprint mesafede 750m yüzme 20 km bisiklet 5 km koşu Olimpik mesafede 1.5 km yüzme 40 km bisiklet 10 km koşu olimpik takım yarışında bir sporcu 1.5 km yüzme 1 sporcu 40 km bisiklet 1 sporcuda 10km koşarak karadenize meydan okuyacaklar.

Olimpik Triatlon,  20 Ağustos  2017 tarihinde saat 10:00’de Ünye Yunus Emre Parkından başlar. Katılımcıların kısmi yeterlilik esasına göre,  parkuru tamamlamaları gereklidir. Parkur denizde, yolda ve patikada (koşu)  için yarışçıların daha önce patika deneyimi yaşamış olduklarını taahhüt ederek yarışa katılabilirler. Zorlu parkurda , katılımcıların  güvenli bir şekilde koşmaları için zorunlu  malzemeleri yanlarında taşımaları  gerekmektedir.

Yarış Paketine Dahil Olan Hizmetler

Ücretsiz Ulaşım (İstanbul- Ankara- İzmir -Bursa- Antalya)

Ücretsiz Havalimanı Transfer

Ünye İçi Otel Servisi(Start Alanına)

Yarış Çantası

Konser

Yarış Çipi (BIB Number)

Yarış Tshirtü

Bitirme Madalyası

Makarna Partisi

Bitirme Sertifikası

Sağlık Hizmetleri

Beslenme ve Su İstasyonları

 

1-Genel Bilgiler

Yüzme :  1500 mt

Bisiklet: 40K

Koşu: 10K

1-A Parkur Özet

Değişim Alanı ; Saat 06:00 de açılır.

Yunus Emre Parkındaki , Yunus Emre Heykelinin Arka Kısmından Başlayarak iskeleye kadar olan kısımda yer alacaktır.

Yüzme  1500 Mt;

Yunus Emre Parkının Oradaki  Eski Köprü Denilen(iskele) , İskele Mevkiinde Başlayıp burada biter .  Toplam Uzunluk 1500 Metredir.

Bisiklet 40KM ; 

Cumhuriyet Meydanı Araç Giriş Noktasından başlayıp Asfalt Yolu Takip ederek,  Tabakhane Deresi – Fevzi Çakmak yönüne doğru karadeniz devlet sahil yolundan devam eder. Tekrar Ünye Cumhuriyet meydanından geçerek  5km parkuru 8 tur şeklinde sürülür.

Koşu 10KM ;

Cumhuriyet Meydanı Araç Giriş Noktasından başlayıp kaldırımı  Takip ederek, yalı mevkii, çömlekçi, burunucu, deniz feneri , fokfok mevkii, çamlık alt yolu, çamlık çeşmesi , çamlık burnundan geçerek, çeşme plajı mevkiinden geri dönülecektir.

 

Parkur Ayrımları

 

Ünye Triatlonu Yüzme Parkuru

bisiklet parkuru

koşu parkuru

2-KATILIM ŞARTLARI

Triatlona katılmak için 18 yaş şartı aranmaktadır. Yarışçıların  18  Ağustos 2017  tarihinde 1 ay önceden alınmış   bir sağlık engeli  olmadığını belirten bir sağlık belgesine veya triatlon federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler kayıt sırasında organizasyona ibraz edilecektir. Triatlon yarışçılarının antrenmanlı olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. KAYIT

A) KAYIT ŞEKLİ

Etkinliğe  sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar  http://unyetriatlonu.com/  web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 12 Ağustos 2017 Pazartesi günüdür. Bu tarihten sonra veya yarış alanında kayıt alınmayacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

B) KAYIT ÜCRETİ

 

 200 TL. Koşu kaydının geçerli olması için kayıt ücretinin en geç 12 Ağustos 2017  tarihine kadar belirtilen yöntemlerle ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti konusunda ödeme tarihi baz alınır. Kayıt ücreti 12 Ağustos 2017  Tarihine kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir.

*** 

Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Göğüs numarası
 • Tshirt 
 • BIB Number ( çip)
 • Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek, içecek ve sağlık desteği
 • Etkinlik  öncesi makarna partisi
 • Etkinlik sonrası yemek
 • Bitirenler İçin Madalya

C) KAYIT İPTALİ VE DEĞİŞİKLİK

 

–Kayıtlarda İptal İade Yoktur

 

Mücbir Sebepler Kötü hava koşulları veya benzeri organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

Değişiklik Koşulları: 
Kayıt ücreti veya göğüs numarası devredilemez. 
Nihai parkur ücreti ödenir.
Ödemesi yapılmış başvurulardaki değişiklik talepleri şu çerçevede yapılabilir:

Son kayıt gününden önce talep edilen değişikliklerde: 
-Daha ucuz yarışa geçişlerde ücret iadesi yapılmaz.
-Daha yüksek ücretli yarışa geçişlerde fark eklenir.

Son kayıt gününden sonra talep edilen değişikliklerde:
-Değişiklik ancak yarış kiti hazırlanmadan önce, +25 TL işlem ücreti ve son kayıt günü öncesi kriterlerle, boş yerler doğrultusunda yapılır.

4. Yarış  PAKETİNİN TESLİMİ

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren yarış  paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde Ünye Cumhuriyet  Meydanı yer alan Turizm Danışma Bürosundaki kayıt alanından teslim almaları gerekmektedir.

 • 19 Ağutos  2017   Cumartesi     10:00-23:59
 •  20 Ağutos 2017 Pazar  06.30- 07. 30
 • Yarış Kayıt Esnasında Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır.

5.  Triatlon START

Triatlon  2017 Pazar   tarihinde ; değişim  alanı açılışı 06:00 . Yüzme başlangıcı : saat 11:00’de Ünye Yunus Emre Parkı İskelesi – Eski Köprü  önünde başlar. Katılımcıların yüzme  başlangıcından en geç 30 dk. önce (09:30) başlangıç alanında olmaları gerekmektedir.

20 Ağustos 2017  Pazar  Start Öncesi 08:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz. 

Başlangıç alanında, katılımcıların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesine çantalarınızı teslim edebilirsiniz.

6. Triatlon  GÜZERGAHI

Triatlon , Ünye Sahili, Karadeniz Sahil Yolu ve Ünye Çamlık Güzergahlarında olacaktır. 

 • Ünye Yunus Emre Parkı
 • Fevzi Çakmak Sahil Yolu
 • Otogar

Yüzme  1500 Mt;

Yunus Emre Parkında  Eski Köprü Denilen Mevkiinde Başlayıp burada biter. Değişim .  Toplam Uzunluk 750 Metredir. 2 tur şeklindedir

Bisiklet 40KM ; 

Cumhuriyet Meydanı Araç Giriş Noktasından başlayıp Asfalt Yolu Takip ederek, Fevzi Çakmak, Otogar,  Yalı Mevkii, Eski Hastahane, Ayanikola, Fiskobirlik, Kök Petrol ve Ordu Üniversitesi Ünye İBB (Fakülte Mevkii ) ye kadar 5KM Parkurda 4 kez sürülecektir.

Koşu 10 KM ;

Cumhuriyet Meydanı Araç Giriş Noktasından başlayıp kaldırımı  Takip ederek, yalı mevkii, çömlekçi, burunucu, deniz feneri , fokfok mevkii, çamlık alt yolu, çamlık çeşmesi , çamlık burnundan geçerek, çeşme plajı mevkiinden geri dönülecektir. Parkurun %5 i patikadır.

Belirlenmiş olan güzergahın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. ARA NOKTALAR VE ZAMAN LİMİTLERİ

Ünye Yunus Emre Triatlon  güzergahı üzerinde , bisiklette 1 Koşuda 1   adet kontrol noktası  bulunmaktadır. Bu ara noktalarda zaman tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkanı sağlanacaktır. Toplam zaman sınırı 4 saat 30 dakikadır. Bu süre içerisinde parkuru tamamlayamayan yarışçılar tasnif dışı olacaktır. 

İstasyonlarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Refakatçiler , ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. İstasyonlar  haricinde destek almak yasaktır.

İstasyonlarda  zaman limitine takılan, sakatlık nedeniyle devam edemeyen veya koşudan kendi isteğiyle çekilen katılımcılar organizasyon ekipleri eşliğinde bitiş alanına ulaştırılacaktır. 

8. ÇEVRE HASSASİYETİ

Doğa ile hassasiyete önem veren Ünye Belediyesi , doğaya verilen zararları önlemek için birtakım kurallar koymuşlardır. Etkinliğin gerçekleşeceği  bölge  eşsiz müze kentlerinden  biridir. Yarışmacıların doğaya saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve çevreyi kirletmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar zaman cezası alacak ya da diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her katılımcının kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir.

Parkurdan geçici işaretler olacaktır.  Organizasyon ekibinin yerleştirmiş oldugu kilometre işaretleri ile parkurda rotanızı kaybetmeden rahatça ilerleyebilirsiniz.

 

9. SPORCU SAĞLIĞI

Yarış organizasyonu, baş gösteren kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla triatlonu  durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu taktirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Yerleri triatlon öncesinde duyurulmak kaydıyla, etkinlik  boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

10. ZORUNLU MALZEMELER

Yarış  süresince katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

5 Ağustos 2017 Cumartesi Start Öncesi 07:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz.

 • Koruyucu Kask
 • Yol Bisikleti
 • Koşu  ayakkabısı
 • Bisiklet Ayakkabısı 
 • Göğüs numarası (görülür biçimde kol ve omuz ve kask  kısmında olmalıdır)
 • Güneş Gözlüğü

**Geçerli Sporcu Linsansı Olan Kişilerin Sağlık Raporu  almalarına gerek yoktur.

 

11. DİSKALİFİKASYON VE CEZALAR

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.
 • Zorunlu malzemeleri bulundurmamak veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.

Diskalifiye edilen yarışmacıların  devam etmesine izin verilmez.

**** YARIŞ DİSKALİFİYE KURALLARI

 

• Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

• Çevreye zarar vermek , ikmal ve görevlilere karşı gelmek çeşitli zaman cezaları ile sonuçlanır.

 

12. SONUÇLAR

Yarış  sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar unyetriathlon.com  web sitesinden yayınlanacaktır.

Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır:

 • Triatlon Genel Erkek 
 • Triatlon Genel Kadın 
 • 18-29 Erkek
 • 18-29  Kadın
 • 30-39 Erkek
 • 30-39 Kadın
 • 40-49 Erkek
 • 40-49 Kadın
 • 50-59 Erkek
 • 50-59  Kadın
 • 60+ Erkek
 • 60+ Kadın

Ödüller ilk 3 sıralamaya göre verilecektir. Takım Yarışlarında Sıralama İlk 3 Şeklinde olacaktır.

13. ÖDÜLLER

Ünye Belediyesi Tarafından  Açıklanacaktır.

14. GÖRSEL MATERYAL HAKLARI VE KULLANIMI

 Kayıtlı katılımcıları etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

15. FERAGATNAME

YARIŞMACILAR  KENDİ İSTEKLERİ İLE KAYIT OLMUŞ KATILIMCILAR KOŞU KURALLARINI VE BU KURALLARDA YAPILABİLECEK DEĞİŞİKLİKLERİ KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. ORGANİZASYON, KATILIMCILAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN VEYA KATILIMCILARIN MARUZ KALDIKLARI MADDİ VE MANEVİ ZARARLAR VE KAZALARDAN SORUMLU TUTULAMAZ.