KADILAR YOKUŞU

KADILAR YOKUŞU

KADILAR YOKUŞU

Tarihi Sokak

Ünye’nin önemli tarihi değerlerinden Kadılar Yokuşu’nda, altyapı çalışmalarının ardından granit küp taş döşeme çalışmalarına başlandı.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, geleceğe yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ederken diğer taraftan da Ünye’nin barındırdığı tarihi ve doğal güzelliklerin turizme kazandırılması noktasında çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında, Ünye’nin önemli tarihi noktalarından olan Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu’nun tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılması hedefleniyor.

“Tarihimize Sahip Çıkıyoruz”

Altyapı çalışmalarının ardından granit küp taş döşeme çalışmalarına başlanan alanda incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ünye’de her şey hızlı bir şekilde değişime devam ediyor. Kadılar Yokuşu’nda da şuanda küp granit döşeme çalışmamız, hava şartları yağmurlu olmasına rağmen devam ediyor. Kadılar Yokuşu bizim için değerli ve önemli bir yer, biz bu noktada tarihimize sahip çıkıyoruz . Kadılar Yokuşu ile Hacı Emin Caddesi’nin birleştiği noktada da kamulaştırma çalışmamız devam ediyor. Yalı Kilisesi’nin bulunduğu yerde de bir kamulaştırma çalışması yapılıyor. Kadılar Yokuşu’nda elektrikler yer altına alındı. Bakırcılar Arastası’nda dış cephe çalışmalarının bir tarafı bitirildi, diğer cephe ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla birlikte çalışma yürütmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalar bittiğinde bu bölge sadece Ünye’nin değil Karadeniz bölgesinin en önemli turizm duraklarından biri haline gelmiş olacak. Ben Kültür Yolu çalışmalarında çok heyecanlıyım. Yeni eserler ortaya çıktıkça heyecanım artıyor. Ünyeli hemşerilerimizde bu değişimden memnunlar ve her gün bize tebrik telefonları açıyorlar” dedi