YUNUS EMRE TÜRBESİ

YUNUS EMRE TÜRBESİ

YUNUS EMRE TÜRBESİ

Oney Oldu Son Durak

YUNUS EMRE TÜRBESİ

Şiirlerinde insan sevgisini ve barışı ön plana çıkaran büyük tasavvuf Şairi Yunus Emre’nin mezarı Ünye’dedir. İlçeye 2 km uzaklıkta, Kiraztepe mevkiindeki mezarın üstüne 1998 yılında Ünye Belediyesi tarafından türbe yaptırılmıştır. Hümanist hayat felsefenden dolayı bütün dünyada evrensel bir şahsiyet olarak tanınan Yunus Emre’nin Türbesi İlçedeki en önemli ziyaret yerlerindendir.

 

YUNUS EMRE ADI ÜNYE İLE ÖZDEŞLEŞECEK

Ünye Yunus Emre Derneği’nin “Biz ve Yaban, Yunus’ta Tamam” adlı projesinin tanıtım toplantısı bugün Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Yunus Emre’nin bir dönem yaşadığı Ünye ile birlikte anılması ve bu çerçevede tüm Dünya’ya tanıtılmasını amaçlayan proje çerçevesinde yapılan tanıtım toplantısına Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ak Parti İlçe Başkanı Arif Ergün, CHP İlçe Başkanı Ali Yalçın, MHP İlçe Başkanı Ayhan Ayyıldız, Saadet Partisi İlçe Başkanı Özgür Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak,  İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, Ünye Kent Konseyi Başkanı Ayşe Yalın, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Yunus Emre, Türk İslam tarihinde müstesna bir yeri olan kendini Allah’a adamış, insanın Dünya’nın en kıymetli varlığı olduğunu dile getiren en önemli şahsiyetidir. Yunus Emre baktığımızda, sadece gönüllere hitap eden bir şahsiyet değil, aynı zamanda bir nakkaş gibi karanlık dünyamıza ışık tutan bir güneştir. Ağırlıklı olarak yazdığı şiirlerden baktığımızda Ünye’de 3 bahar geçirdiğinden bahseder. İşte tam da bu noktada Ünyeliler O’nu kendi gönlünde, kendi topraklarında yaşadığını varsaymak sureti ile bugün ki Şeyh Yunus Emre tepesinde hayat bulmaya, insanları gönül dinginliğine sevk etmeye devam ediyor. Bizler hiç kuşkusuz O’nun burada gönüllerde var olduğuna inananlardanız. Bunu için de yerel yönetim olarak başta o bölgenin yol aksı olmak üzere ve Büyükşehir belediyemizle görüşmek sureti ile otobüslerin de oraya gidebilmesi için ciddi bir çalışma başlattık. Altyapı çalışmamız bitti, TOKİ’nin oradan girmek sureti ile bir bulvar çalışmasını tamamlıyoruz. Yaz döneminde sıcak asfaltının dökülmesi ile birlikte çalışma tamamlanmış olacak. Ulaştıklarında ise başta orada ki sosyal tesisler olmak üzere, öncelikle türbe yenilendi ve elden geçirildi. Bundan sonra ki süreçte ise ziyaretçilere Yunus Emre’yi anlatan materyaller verilmesi gibi uygulamalarla ilgili çalışmalarımız var. Yine Şeyh Yunus Tepesi’ne hem Saca’dan hem de Hamidiye mahallesinden gidilen 2 ana güzergâhla ilgili de çalışmalarımız var” dedi.

ÇAMYAR, “ÜNYE’NİN KÜLTÜR DEĞERLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ”

Ünye’nin kültür değerlerinin birer birer ortaya çıkarıldığını ve ilçe turizmine kazandırıldığını vurgulayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Yine bizim tüm Türkiye’de ses getiren “Kültür Yolu” çalışmamızın bir ayağı da aynı şekilde inanç turizmi ile ilgili. “İnanç Yolu” adlı projeyi de hayata geçiriyoruz. Bunların içerisinde sadece Yunus Emre değil, Ünye’mizin birçok değerini de kapsayan noktaları birbirine bağlayacak olan bir inanç turizmi güzergâhının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalar var. Bizler bu çalışmaları Ünye Belediyesi olarak sonuna kadar destekliyoruz. Öncelikle Saca Camimizin restorasyonu bitti. Camimize bir minare yapılması, önünde ki taşın küp granite çevrilmesi, yine orada ki bir evliyamızın mezarının tadilatının yapılması, Hacı Yusuf Fahri Efendi’nin kabri ile beraber o bölgenin rehabilite edilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Yunus Emre’nin adının yaşatılması adına Ünye Belediyesi olarak birçok etkinliğe imza attıklarını da söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Geçtiğimiz yaz Yunus Emre Edebiyat ve Kitap Günleri düzenledik” dedi.

ÇEVRE YOLUNUN ADI YUNUS EMRE BULVARI OLDU

Yunus Emre’nin önemli bir değer olarak Ünye ile anılması için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye Çevre Yolunun adını Ordu Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçirmek sureti ile “Yunus Emre Bulvarı” haline getirdik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AĞUTOS 2017’DE ÜNYE’DE YUNUS EMRE TRİATLON TURNUVASI YAPILACAK

Yunus Emre isminin Ünye ile uluslararası platformda anılması için önemli bir organizasyonu hayata geçireceklerini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ağustos’un ilk haftasında 150’si yabancı olmak üzere 600 kişinin katılacağı, “Ünye Uluslararası Triatlon Turnuvası” yapacağız” diye konuştu.

35 ÜLKEDEN YUNUS EMRE ENSTİTÜLERİNİN TEMSİLCİLERİ ÜNYE’YE GELİYOR

Yunus Emre adının Ünye ile özdeşleşen bir değer olması yolunda uluslararası organizasyonları hayata geçirmeye devam edeceklerinin altını çizen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Dünya’nın 35 ülkesinde Yunus Emre Vakfı’nın açtığı Yunus Emre Enstitüleri var. Bu enstitülerin temsilcileri ile temasa geçtik ve kendilerini Nisan ayında Ünye’ye davet ettik. Nisan ayında yapacağımız toplantı sonrasında ise Ramazan ayının içerisinde bir Yunus Emre Sempozyumu yapacağız. Böylece de Yunus Emre’yi Ünye’miz ile özdeşlemiş bir şekilde tüm Dünya’ya tanıtmış olacağız” dedi.